Remont mieszkania Krzyki

Celem niniejszego projektu był generalny remont mieszkania w bloku. Młoda kobieta odziedziczyła stare mieszkanie. Moim zadaniem było dostosowanie lokalu do potrzeb nowej właścicielki i nadanie mu nowoczesnego i domowego charakteru.

Stan istniejący

W starej części wrocławskich Krzyków znajduje się mieszkanie, które trafiło do młodej, niezależnej kobiety. Po oddaniu budynku do użytkowania, mieszkanie nigdy nie przeszło remontu, aż do teraz, czyli roku 2019.

Mieszkanie w stanie pierwotnym było 3-pokojowe z wydzieloną kuchnią oraz łazienką i toaletą oraz dużym korytarzem. Powierzchnia tego mieszkania to 75 m2. Okna w mieszkaniu znajdowały się od strony północnej i południowej. Pomimo południowej ekspozycji i sporej powierzchni, mieszkanie od wejścia sprawiało wrażenie ciemnego i ciasnego. Do tego wiązało się z nim dużo wspomnień, co sprawiało, że Właścicielka miała wiele obaw, przed zamieszkaniem w tym mieszkaniu. Remont mieszkania był konieczny także ze względów technicznych: stare instalacje, stare nieszczelne okna, niepotrzebna instalacja gazowa.

Założenia projektowe – cele remontu mieszkania

Głównym celem projektu, było odczarowanie tego miejsca oraz wprowadzenie w jego wnętrze jak najwięcej światła i świeżości. Mieszkanie miało stać się przestronne, jasne i proste.Układ funkcjonalno-przestrzenny musiał być tak przekształcony, aby zapewniał maksymalny komfort użytkowania i odpowiadał na potrzeby i sposób życia Właścicielki. Wnętrze musiało przejść gruntowną metamorfozę. Nie tylko względy estetyczne były kluczowe. Mieszkanie po remoncie miało stać się domem nowej Właścicielki, nie przywołując przykrych wspomnień po odejściu poprzedniej. Historia tego miejsca nie miała być jednak wymazana, dlatego zdecydowaliśmy się na pozostawienie kilku mebli, które miały stanowić łącznik między przeszłością i przyszłością.

Remont mieszkania – przebieg

Remont mieszkania miał szeroki zakres: wyburzyliśmy 90% ścian działowych, wymieniliśmy okna, grzejniki, posadzki, rozbudowaliśmy instalację elektryczną, przebudowaliśmy instalację wod-kan i zlikwidowaliśmy instalacje gazową. W układzie mieszkania wprowadziliśmy pewne zmiany, poprawiające funkcjonalność i odbiór wizualny. Otworzyliśmy salon na korytarz, aby od wejścia było widać południowe światło. Połączyliśmy toaletę z łazienkę, a całość lekko poszerzyliśmy. W kuchni brakowało miejsca, a wejście do niej było przez wąziutki zakręt w korytarzu. Poszerzyliśmy kuchnię kosztem drugiej sypialni, aby zwiększyć komfort kuchni i zmieścić w niej wszystkie sprzęty AGD. Zlikwidowaliśmy drzwi do kuchni, a narożnik drugiej sypialni ścieliśmy, aby wejście do kuchni było szerokie i jasne. Dzięki temu zabiegowi korytarz jest teraz doświetlony także światłem z kuchennego okna.

Powyższe działania miały na celu, aby mieszkanie w końcu sprawiało wrażenie przestronnego. Obecnie mieszkania o powierzchni 75 m2 uważane są za duże mieszkania. Remontowane mieszkanie było podzielone na małe, zamknięte pomieszczenia. Sprawiało wrażenie ciemnego, małego i ciasnego. Ciemny korytarz nie zachęcał do wejścia do środka. Otwarcie go z dwóch stron (na salon i na kuchnię) oraz poszerzenie wejścia do kuchni sprawiło, że korytarz jest teraz jasny, reprezentacyjny i zachęca do wejścia do mieszkania.

Kolejnym ważnym aspektem projektu było, aby mieszkanie prezentowało się dobrze na co dzień, każdego dnia. W tym celu wyposażyliśmy je w szafy o przeznaczeniu również gospodarczym. Szafy te mają pomieścić przedmioty codziennego użytku takie jak: odkurzacz, wiadro z mopem, miski, deskę do prasowania, drabinę itp, itd. Ważnym wymogiem było także znalezienie w łazience miejsca na kuwetę dla kota. Zaprojektowanie miejsca dla zwierząt domowych jest istotną sprawą w procesie projektowania. Pominięcie tego aspektu może sprawić, że w nowym wnętrzu nie będzie miejsca na przedmioty takie jak kuweta czy legowisko. Umieszczenie takich elementów gdziekolwiek sprawi, że będą mocno rzucać się w oczy.

Remont mieszkania – efekt końcowy

Samo wykończenie miało być proste, jasne, z kolorowymi akcentami. Charakter wnętrza miał subtelnie nawiązywać do polskich lat 70-tych, czyli PRL. Zachowaliśmy też kilka starych mebli, które były w mieszkaniu od początku. Część z nich przeszła renowację ze względu na wysoki stopień zniszczenia, a pozostałe trafiły do mieszkania w niezmienionej formie. To właśnie łączenie nowych elementów ze starymi dalej najciekawsze efekty we wnętrzach.

Spodobał się projekt? Podziel się z innym!


INFO
obiekt: mieszkanie
lokalizacja:Wrocław, Krzyki
powierzchnia:75,00 m²
data projektu: kwiecień 2019

  • Spodobał się projekt? Podziel się z innym!